sobota, 13 października 2012

Haruki Murakami w wersji retro

"Wszyscy ciągle tracimy różne ważne dla nas rzeczy. Ważne okazje, możliwości, doznajemu uczuć, których nie da się odwrócić. Na tym między innymi polega znaczenie życia. Lecz w naszych głowach, przypuszczam, że to jest w naszych głowach, znajduje się niewielki pokój do gromadzenia takich rzeczy jako wspomnień. Na pewno wygląda jak pokój z księgozbiorami tej biblioteki. I żeby poznać stan własnego serca, musimy ciągle katalogować zbiory w tym pokoju. Trzeba też tam sprzątać, wietrzyć, zmieniać wodę w wazonach z kwiatami. Innymi słowy będziesz wiecznie żył we własnej bibliotece."


 
"A jednak idąc przez las, czuję, że jestem obserwowany. Mam wrażenie, że jestem słyszany. Coś mi się skądś przygląda. Wstrzymując oddech i kryjąc się w tle, przygląda się moim poczynaniom. Coś gdzieś daleko nasłuchuje dźwięków, które wydaję. I domyśla się, dokąd i w jakim celu zmierzam. Lecz staram się w miarę możliwości o niczym nie myśleć. To prawdopodobnie złudzenia, a złudzenia mają to do siebie, że im więcej się nad nimi zastanawia, tym bardziej rosną i nabierają tym wyraźniejszego kształtu. I wkrótce mogą przestać być złudzeniami."
 
 
 
"Czysta teraźniejszość to nieuchwytny postęp przeszłości pożerającej przyszłość. W rzeczywistości wszelkie doznania są już wspomnieniami."
 
 
 
Haruku Murakami "Kafka nad morzem"
 
 

13 komentarzy:

 1. Kilka lat temu czytałam "Kafkę nad morzem". Pamiętam, że się w tej powieści zatraciłam. Lubię opowieści Murakamiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też czytałam ją kilka lat temu, i myślę, że powolnym krokiem nadchodzi chęć by sięgnąć po nią raz jeszcze. CZego z reguły nie robię:)

   Usuń
  2. Ja na razie wracać do niej nie chcę, ale mam ochotę na powieść Murakamiego, której nie czytałam. Dawno się z tym pisarzem "nie widziałam":)

   Usuń
  3. Nadarza się niebywała okazja, na dniach pojawi się "Zniknięcie słonia" :))

   Usuń
 2. Oooo czytalam to kiedys.... lubie bardzo jak mnie ksiazki niepokoja... jak mi serce wali przy czytaniu... i jak nawet nie umiem uzasadnic dlaczego tak sie dzieje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Julitto tak właśnie! dokładnie tak się dzieje ze mną podczas czytania Murakamiego! :)) i Taichi Yamady podobnie, taki niepokój obezwładniający:)

   Usuń
 3. Nie czytałam żadnej powieści Murakamiego. Jakoś nie mogę się zabrać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Joanno już kiedyś pisałam, że z Murakamim jest tak, ze albo go kochasz i czytasz już przy kasie, albo 'nienawidzisz' i omijasz szerokim łukiem:) Nie wiem skąd ten fenomen?!?

   Usuń
 4. Kafki nie czytałam... Po pierwszej i ostatniej jego książce tak przeżyłam, tak mi się śniło, tak bolało, tak spac nie dało - że ilośc emocji zbyt DLA MNIE, zbyt...
  I mimo, ze przepieknie pisze/tłumaczony też cudnie, że dobiera takie proste spojrzenia, a tak niezwykłe swymi umiejętnościami, to ja po prostu boję się, czy w jakiejś kolejnej studni, nie czycha na mnie ten inny kulturowo strach z którym sobie tak zwyczajnie, tak po prostu "nie poradzę"
  I tak bym chciała czytać go, a się boję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maryś ten strach to nie przypadkiem Norwegian Wood?

   Usuń
  2. Nie, Kronika ptaka nakręcacza" - piękna... Piękna ksiązka, piękny pisarz, piękny język, niesamowita fala wciągania, ale ten lęk z tej skóry, z tych elementów japońskiej kultury tak dla nich naturalnych, dla mnie obcych i nie czynie bynajmniej najmniejszego mu zarzutu, po prostu nie miałam odwagi sięgać po inne książki - mimo wszystko :)
   Wiem, głupie... Ale ja np wiele filmów tez nie mogę oglądać z uwagi na "emocje"

   Usuń
  3. Maryś, ja okres wielkiej fascynacji kulturą japońską przechodziłam kilka lat temu. Zarówno literaturą, jak i kinem. Ojej istne szaleństwo to było! Od momentu macierzyństwa moja wrażliwość wzniosła się na inny poziom. Głębsza i dosadniejsza teraz jest. I chyba wiem co masz na myśli, mi też ogranicza wielu doznań teraz poprzez emocje. No ale Murakami to inna historia... Kroniki nie czytałam:)

   Usuń