czwartek, 9 sierpnia 2012

Dom sióstr - Charlotte Link


Ta książka była dla mnie niejakim zaskoczeniem. Zabierając się do lektury miałam kompletnie inną wizję pióra Charlotte Link. Nie wiedzieć skąd to przeświadczenie, ale prędzej spodziewałam się niemieckiego kryminału, tymczasem to pięknie napisana, ekscytująca, rewelacyjna, rzec by się chciało GENIALNA saga rodzinna, od której wprost nie można się oderwać. Niezwykła to powieść i bezsprzecznie jestem oczarowana!

Akcja rozgrywa się w przepięknym angielskim Yorkshire, w sielskim starym domu, w dwóch równoległych płaszczyznach czasowych. Pierwsza to rok 1996. Niemieckie małżeństwo przybywa na Święta Bożego Narodzenia do samotnej starej posiadłości, by spędzić wyjątkowe chwile, ratując przy okazji swoje małżeństwo. O sielance mowy nie będzie, bowiem wskutek niespodziewanej śnieżycy już pierwszego dnia zostaną odcięci od świata, od prądu i jedzenia, a ich wakacje wkrótce zamienią się w koszmar. Za sprawą czytanego pamiętnika poznamy dramatyczne losy rodziny byłych właścicieli posiadłości, przekrój niemalże całego wieku XX.

W tej powieści znajdziemy praktycznie wszystko, czego oczekiwalibyśmy od doskonałej sagi rodzinnej. Wojna i pokój, miłość i zdrada, życie i śmierć. Wyraziście nakreślone tło historyczne. Akcja zaczyna się już przed I wojną światową, później obie wojny tym razem ukazane okiem Anglika, linia frontu Francji, okrucieństwo wojny i cierpienie. Czasy praktycznie do lat 80-tych. Są wielkie miłości, przyjaźnie i zdrady. Silne kobiety, sufrażystki walczące o własne prawa, które zapoczątkują emancypację. Mężczyźni zmagający się z traumą powojenną. Więzienia, tortury i choroby psychiczne.

Przepiękne opisy, barwny język, powieść napisana tak sugestywnie, aż chce się czytać, pochłaniać i przeżywać historię bez końca, do tego stopnia, iż malownicze wzgórza i wrzosowiska angielskiego Yorkshire śniły mi się jeszcze długo po przeczytaniu powieści.

Moja ocena: 6/63 komentarze:

 1. urzekła mnie ta powieść; czytałam kilka książek Charlotte Link, ale Dom sióstr jest zdecydowanie najlepszą...

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawda, że piękna:) Mam chęć ogromną na inne jej powieści, mimo, że słyszałam, że ta najlepsza podobno...:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze książek autorstwa Link, ale myślę że zacznę od tej:)
  zapraszam do mnie http://mybooksharmony.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń